Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2020, 00:00

Ako na trhoch funguje neistota

Spomalenie ekonomiky sa zvaľuje na nárast neistoty. Ako to funguje a ako dlho môže pretrvať?

Ako na trhoch funguje neistota
Zdroj: Reuters

Jedným zo slov roku 2019 v ekonomickom spravodajstve bola nepochybne neistota. Panuje zhoda na tom, že značná časť z tejto neistoty pramení z politického odporu voči globalizácii obchodu, ktorý sa prejavuje vo forme americko-čínskej obchodnej vojny, zdĺhavých rokovaní týkajúcich sa brexitu či z americkej snahy o prekopanie obchodných dohôd, aby viac vyhovovali USA. Samotná colná vojna medzi USA a Čínou sa však len ťažko dá označiť za priamu príčinu poklesu nemeckých exportov povedzme do Škandinávie. Ako sa teda táto neistota vlastne prejavuje na ekonomike? Môžeme sa na ňu pozrieť cez tri sektory – domácnosti, firmy a finančný sektor.


Domácnosti šetria, firmy odkladajú investície
Domácnosti na správy o zvýšenej ekonomickej neistote zareagovali tak, že si odkladajú väčšiu časť svojich príjmov, čo má za následok pomalší rast ich spotreby. V eurozóne sa miera úspor vyšplhala na najvyššiu úroveň od roku 2010. V druhom kvartáli roku 2019, čo je zatiaľ posledný údaj, usporili domácnosti v eurozóne 13,2 perc

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.